Добър ден от Готин линк, силно периодичен имейл бюлетин за българска интернет култура.
Миналия месец бях гост-диджей на ZABRANENA MUZIKA, вълнуваща парти поредица/лейбъл/колектив, която най-уместно мога да опиша като пост-чалга1 явление.
За партито подготвих микс с българска музика, като исках да е нещо като любовно писмо към двата музикални свята, с които израснах – БГ поп от 2010-те и интернет електронни жанрове като nightcore2, breakcore и т.н. Може да чуете микса в YouTube.
Фонът на видеото е разходка из виртуален кв. Младост от любимата ми БГ lost media, GTA Sofia3.
Представях си микса като една дигитална супа, в която без задръжки да се срещат изпълнители от различни жанрове и периоди - от Роси Кирилова до Руши и Каризма, Криско и 100 Кила. И да смеся познати песни с такива, които може би са били позабравени, например супер напредничавото чалга-техно на Румяна - Ти си лош4.
Проблематичен поп
Същата седмица с мен се свърза Светослав Тодоров с въпрос: “Защо музикалният мейнстрийм при нас е и става все по-консервативен и парадоксално анти-западен?” Имах удоволствието да допринеса с коментар по темата към чудесния му текст за Капитал, Защо българският поп бори джендъра. Горещо препоръчвам да прочетете цялата статия. Ето цитат от мен, за да ви грабне:
“Например Колев вижда чалгата като "силно политически жанр, произхождаща от т.нар. сватбарска музика от 80-те, която е била директна опозиция на "Балкантон", на държавата и на СССР. Рапът и електронната музика са произлезли основно от маргинализирани групи в Щатите и Западна Европа. Наивно е да пренебрегваме този контекст, когато ги внасяме обратно в България. При естрадата въпросът е по-сложен - тя е консервативен политически жанр, налаган от режима". Това води до важен въпрос за хората от неговото поколение, както и по-специално за него, когато се заиграва с елементите от това минало: "Можем ли да преосмислим соц баладите и соц диското по начин, по който те да имат място в съвременния ни музикален свят без този си багаж?”
Разбира се, в историята на гореспоменатите жанрове има доста повече нюанс, и много “добри” и “лоши” примери. Но е тъжно, че много от популярните музиканти в България клонят към популизъм и език на омразата. Все пак се надявам, че музиката им ще ги надживее, и че има как да ѝ придадем собствен смисъл чрез ремикс/семплиране/реконтекстуализиране.
И още три
Разрових се в архивите и ви споделям още три любими микса с българска музика:
An Exploration of Bulgaria from Jazz to Boogie with Frederika. Много сладък микс със соц шлагери и джаз.
"пред блока" | a bulgarian pop punk mix. БГ поп пънк! Микс на Кубрат от любимите Спални места
Imperia Sound 007 - Emil D.D & Vladi Moustache - Bulgarian Pop Hits. Соц диско и фънк с много силни попадения, някои от които не можете да намерите никъде в Spotify или YouTube.
Приятно слушане!
Не ми се обяснява какво точно имам предвид под пост-чалга, може би някой ден ще ѝ посветя собствен брой. Пост-чалга са новите песни на Мила Роберт, стиловия завой на Криско, колаборацията на KAN WAKAN и Тони Стораро.
Ако се чудите какво по дяволите е найткор, защо всичките песни в микса ми и в тикток са толкова забързани, и каква е културната значимост на всичко това, препоръчвам тази статия в New York Times.
GTA Sofia е много странна модификация на играта GTA San Andreas, в която играеш като Ал Пачино в столичния кв. Младост. Също си заслужава да ѝ посветя собствен брой. Повече информация за създателите му и други подобни модове има в това видео.
Поздрав за Красимира и Мартин, които ми я показаха, и поздрав за Lost Chalga, чийто YouTube канал продължава да бива изтриван от копирайт тролове. Въпреки това човекът не се отказва.
П.П. Готин линк вече си има Инстаграм профил! Може да го последвате на @gotin.link. Основната му функция ще е да оповестява новите броеве — ако следите Инстаграм повече, отколкото си гледате мейла, ви препоръчвам да го последвате.
Ако имате въпроси, коментари или интересни линкове, които да включа в бъдещо издание на бюлетина, просто отговорете на този имейл! Ще се радвам на всякаква обратна връзка.