Vbox7: Месец между минало и бъдеще
На 22.02.24 г. платформата ще изтрие всички потребителски клипове
Някой ден ще се появят историци, интересуващи се от ранните години на българския интернет, и на тях никак няма да им е лесно. Много от българските платформи, които са хоствали потребителско съдържание в периода 2005–2013 (напр. top.bg, hit.bg, data.bg), са изтрити без особена грижа за архивиране на нещата в тях.
Жертвата на миналия месец е Vbox7 – на 15.01 голяма част от потребителските клипове в платформата бяха изтрити без предизвестие. Така де, технически не точно изтрити, а направени достъпни само за личен преглед от съответните потребители (което си е де факто изтриване за тези, които са си забравили акаунтите). Макар и позагубила значимост в последните години, Vbox7 е основополагаща платформа за българската интернет култура, и е тъжно, че може да си отиде просто така.
Историята има изненадващо развитие – след вълна от недоволство от потребители на платформата, на 22.01 Vbox7 временно върнаха клиповете. В драматично озаглавения си блог пост “Месец между минало и бъдеще,” от компанията казват следното:
Причините за настъпилите промени са много и няма да ги посочваме подробно, защото много малко са тези, които действително се вълнуват от промените в законодателството (😊), които са факт. Вече разказахме какво ще се случи с Vbox7.com след промяната на 15.01.2024 г. тук. Но за да дадем възможност на епохата VBOX7, такава каквато всички я познаваме и обичаме да се сбогува с подобаващ поклон към своята вярна публика, считано от 22.01.2024 г. за срок от точно 1 месец връщаме всичко постарому – такова, каквото си беше преди.
Тоест имате време до 22.02.2024 г. да свалите любимите си стари клипове. По-надолу съм написал как става това. Преди това искам да разкажа накратко за платформата през годините, защото информацията, която намерих в интернет, беше изненадващо оскъдна и разпокъсана.
Историята на Vbox7
Vbox7 e създаден през 2006 г. от Богомил Павлов и Слави Николов. Павлов е основател на множество значими сайтове от тази епоха, включително и Kefche.com (който впрочем по-късно е купен и закрит от фирмата, която държи BG-Mamma). В първия месец от съществуването си Vbox7 събира 8500 клипове с общо над 6 милиона гледания – доста впечатляваща цифра, имайки предвид, че по това време едва 2 милиона души в България ползват интернет. YouTube се ражда само година по-рано, и още изобщо не е гигантът, който е сега. Vbox7 е действителна алтернатива за българския пазар – през април 2007 става третият най-посещаван уебсайт в България (в момента е номер 41).
През 2007 г. Vbox7 е закупен от Нетинфо, които притежават също и АБВ Поща, Vesti.bg, Sinoptik.bg и др. Платформата се разраства и през годините си партнира с всевъзможни компании и институции, от Нескафе до Народния театър. Популярните клипове от първите години на Vbox7 не са особено впечатляващи: компилации със заглавия като “Много Смях,” музикални клипове, записи от реалити формати. Често са с известна доза сексизъм и расизъм. Това не е чак толкова изненадващо – и в YouTube по това време повечето видеа са малко или много такива.
През 2011–12 г. във Vbox7 изгряват някои от първите големи български влогъри - Емил Конрад, Hiken Shtiken и др. Много от тях по-късно се прехвърлят към YouTube. (странична бележка: някой да е писал история на влогинга в България? Би станал чудесен научен труд, има много за ровичкане.)
Тук е моментът да спомена въпроса с авторските права. Като цяло да водиш бизнес, който зависи от т.нар. потребителски генерирано съдържание е трудно. Изисква сложни модели за монетизация и системи за прилагане на авторските права. YouTube например успяват да намерят някакво решение на правните въпроси чрез системата си Content ID, която автоматично идентифицира аудио и видео съдържание с неуредени авторски права и го премахва или демонетизира. Vbox7 обаче предприемат хитра превантивна мярка – някъде около 2010 г. изключват достъпа до повечето клипове от чужбина. Така платформата оцелява доста години, въпреки че в нея се качват сериали и музика, които не са с уредено авторство. Това разбира се е временно решение, разчитащо основно на факта, че повечето чуждестранни компании не биха се занимавали да си търсят авторските права в България.
През 2013 г. Нетинфо и Vbox7 стават собственост на Нова Броудкастинг Груп (техни са Нова ТВ и още много други БГ медии). Оттогава насам новите собственици упорито се опитват да решат проблема с авторските права в платформата. През 2015 г. започват да продуцират авторски уеб сериали (никога не съм ги гледал, но като имена ми бяха познати само Не така, брат! и InstaQueen 💅). Засилва се също подкрепата към т.нар. “авторски” канали, които са индивидуално одобрени от екипа на Vbox7. “Значката AVT се дава на автори, които съзнателно и целенасочено произвеждат продукт, който е креативен, който демонстрира умения и който предизвиква положителен интерес и отзвук,” пишат от платформата. Vbox7 считат авторските канали за един вид “проверени” от правна гледна точка и те всъщност няма да бъдат изтрити на 22.02.24 г.
Ако отворите началната страница на Vbox7 днес, всъщност няма да видите почти никакви клипове. Тяхното място е заето от “авторски” статии, създадени от екипа на платформата. Първата статия във Vbox7 се появява през лятото на 2018 г.: Моделка с мечта: Да има най-голямото дупе в света! (това е най-ранната, която успях да открия чрез Гугъл, така че я приемам за първа). Макар и уж публикувани от различни акаунти, всички текстове са с горе-долу идентично съдържание и стил – кликбейт преразкази на неща, случили се в Инстаграм и ТикТок. Между 2019–2023 г. старият интерфейс на Vbox7 постепенно изчезва, видео функциите се скриват и фокусът се измества напълно върху статиите. И така до днес: макар и клиповете да имат още месец живот, много от другите функции – коментари, класации, групи – са отдавна окастрени, правейки Vbox7 доста кофти място за гледане на видео.
Какво ще загубим?
Малко след първоначалното премахване на клиповете на 15.01.24 г. се порових из интернет, за да видя къде се обсъжда темата. Някой изобщо ползва ли Vbox7 през 2024? Сред първите алармирали бяха Cartoon Network фенове, Animes Portal, както и потребители във Фейсбук групи, посветени на турски и корейски сериали. Оказва се, че заради по-меката си политика за авторските права, Vbox7 е едно от малкото останали места, където могат да се качват филми и сериали, дублирани или субтитрирани на български. Много от преводите на анимета и чуждестранни сериали съществуват единствено заради години доброволчески труд от фенове. Без тяхното усилие вероятно този тип “по-нишови” медии никога не би достигнал до българска публика. За много от сериалите няма легален начин да се гледат на български.
През годините Vbox7 също има и немаловажна политическа функция в българското общество. През 2009 г. клип от платформата, показващ състоянието на дом за възрастни в Батак, предизвиква силна обществена реакция и проверка от институциите. По време на протестите от 2013 г. във Vbox7 се качват над 900 клипа, отразяващи събитията, от репортажи на улицата до пародии и политически коментари. През април 2016 г. премахването на видеокарикатура за Бойко Борисов от платформата е водеща новина. Ако не бъдат архивирани както трябва, след 22.02.24 г. тези и други важни артефакти от политическия живот в България ще изчезнат.
Май най-много ще ми липсват клипове като това 20-минутно рекламно видео на фалиралия увеселителен парк “София ленд.” На него попаднах случайно преди няколко години, когато се опитах да си спомня как са изглеждали любимите ми атракции от парка. Кой знае колко ежедневни кадри от живота в България от 2000-те години ще изчезнат без да забележим. Липсата им ще се усети едва когато някой се опита да намери стар спомен.
За жалост повечето клипове от Vbox7 изглежда не са запазени в Internet Archive – вероятно заради леко екзотичния формат на видео плейъра и ограничения достъп от чужбина. Дори и клиповете да бъдат “преместени” в YouTube, няма гаранция, че ще могат да живеят там трайно. Както стана дума в миналогодишното ни интервю с Lost Chalga, системата за прилагане на авторски права в YouTube може да се използва и като бухалка. По същата причина не съм сигурен дали Vbox7 канали като този на Planetcho, който поддържа огромен онлайн архив със стари български музикални клипове и ТВ концерти, биха могли да съществуват изобщо в YouTube.
Има ли нужда от Vbox7 през 2024?
За финал исках да задам няколко отворени въпроса. Отвъд неоспоримата историческа стойност на клиповете във Vbox7, необходима ли ни е подобна платформа в днешно време? Трябва ли ни български YouTube, ако си имаме истински YouTube? Като цяло има ли смисъл от регионални интернет платформи?
За мен отговорът категорично е “да,” но подробните обяснения ще оставя за друг път. Не мисля, че цялата ни интернет култура трябва да е концентрирана в 4-5 глобални социални мрежи. За жалост много от онлайн дискусиите по въпроса в България са изкривени от патриотични глупости тип “NAI-SETNE NAPRAVIHA BULGARSKI FEISBUK BEZ CENZURA 🇧🇬🇧🇬”
Как се свалят клипове от Vbox7?
Силно се надявам да се намерят хора, които имат техническите способности и ресурси, за да архивират важните клипове от Vbox7. За всеки случай препоръчвам на всеки да си свали нещата, които са му ценни.
Към момента на публикуване този сайт работи за изтегляне на по-стари клипове, а този за по-нови (пробвайте и двата). Сайтът Vbox7Downloader.com работеше ок миналата седмица, но сега изглежда претоварен и за мен не тръгва.
Ако не ви е страх от код, може да пробвате следните проекти от GitHub: Vbox7 Scraper in Go и Vbox7 Channels Downloader (аз все още не съм имал възможност да ги тествам). За някои клипове ми се получи и с youtube-dl. Ако искате да помогнете с архивирането на целия сайт, колективът ArchiveTeam в момента изглежда се е захванал с проекта.
Бонус линкове
Фондация „Медийна демокрация“ имат три симпатични анализа на политическото съдържание във Vbox7 от 2009, 2011 и 2014 г.
Винаги съм се чудел откъде идва името Vbox7. Явно основателите на платформата са го имали за нещо временно, защото през юни 2007 г. за кратко го сменят с “по-сериозното” Zazz.bg. След оплаквания от потребители два месеца по-късно отново го връщат на Vbox7. Хрониката може да се проследи в архива на блога им.
Hiken Shtiken разказва повече за ранните дни на БГ влогърите във видеото си Защо напуснах VBOX7.
П.П. Готин линк вече си има Инстаграм профил - @gotin.link. Ако следите Инстаграм повече, отколкото си гледате мейла, може да го последвате.
Ако откриете фактологични или правописни грешки в този брой, моля пишете ми! Ще се радвам на всякакви коментари и обратна връзка.
За мен лично най-вбесяващият момент от цялата история беше, когато в деня, в който бяха изтрили всички клипчета (тогава все още без предупреждение), продължаваха да качват статии за нечии задници — все едно нищо не е станало. Може би и те самите не са наясно с какво културно богатство разполагат? На мен най-много ще ми липсват потребителските “сериали” (нещо като фенфикшъни с визуален елемент, обикновено включващи под някаква форма Селена, Майли, Деми и Джонас брадърс в разнообразни романтични конфигурации — беше много впечатляващо на времето).
Поздрави за материала, моите приятели като че ли не се трогнаха особено. Радвам се да видя, че още хора ги е грижа.
Страхотна статия! Благодаря! До съвсем скоро бях забравила за съществуването на Vbox7. Най-тъжно ще ми е за господари на ефира епизоди и компилации, защото иначе никъде не могат да бъдат намерени, а са си реликва.