Здравейте! Готин линк е имейл бюлетин за българска интернет култура.
Две хиляди двадесет и втора година. Върнаха хартиените бюлетини. Чатботовете вече говорят (леко счупен) български. Населението падна на 6.5 милиона, от които 87.3% имат достъп до интернет. 16.8% изразяват мнение по граждански и политически въпроси онлайн. 5.3% слушат подкасти. Вероятно и 5.3% правят подкасти.
За първия брой за 2023 г. споделям любимите ми неща от изминалата година и последните два месеца.
Истории
История на информационните технологии в България е проект на любимото списание ВИЖ! и компанията DataArt, който представя пет любопитни разказа за ранните години на компютрите у нас. Оказва се, че историята на България става доста глобална, когато я погледнеш от технологична гледна точка.
"Не вярвайте на интернета", или пътеводител на пловдивския пътник. Случайно попаднах на тази статия за транспорта в Пловдив. Проблемът за жалост не е изненада: публичните услуги са зле дигитализирани. Но ми хареса стилът на автора. Рядко се случва този тип теми да са разказани толкова увлекателно.
Малка къща, голяма история. Нова година, нов добър сезон на подкаста “Градски детектив.” Любимият ми епизод разказва за Султана Рачо Петрова, “най-скандалната светска дама“ в царство България, и останките на къщата в София, която разкрива нейната история.
Музика
И тази година съм подготвил Spotify плейлист с някои от любимите ми български песни от изминалата година.
Gentle Reactor е ретроспекция на култовата дарк уейв група от 90-те Виолетов Генерал. Издаден от бутиковия лейбъл Osàre! Editions, албумът включва 11 песни (отсяти от общо 80 изначални демота) и е прекрасно въведение към групата за всички от моето поколение, които не са имали възможност да я преживеят. За повече информация за албумът препоръчвам и статията във Фонотека Електрика. Надявам се Gentle Reactor да не е изключение – много групи от периода спешно се нуждаят от преоценка и преиздаване. Аз лично съм по следите на Андрей Паунов & Екипаж – Дим. Не мога да го намеря никъде в интернет, освен едноименната песен, която е ужасно красива.
Видео
Father John Misty - Goodbye Mr. Blue. Клипът на американския музикант Father John Misty е сниман около Драгоманското блато. Много ме разчувства. Някой ден вероятно ще му посветя собствено есе – има нещо любопитно в това как българското село се проявява в интернет (в клипове, мемета и статии, все играещи си с едни и същи универсални символи). Същевременно селата рязко се изпразват. Възможно ли е в един момент символите на селото, каквито ги познаваме, да останат единствено дигитални?
Енергия и падение. “Как да не сготвим цивилизацията, такава, каквато я знаем, с тази свръхупотреба на енергия?” пита Троян Иванов (познат още като Стругаре) в първия епизод на “Енергия.” Поредицата е нещо средно между видео есе и арт филм. Монтажите и музиката са супер.
Второто освобождение. Едночасов документален филм за съветската окупация на България (1944-1947). Черно-бял, изграден изцяло от хроники и документи. Обещавам, че е важен и интересен. Хубаво е, че е в YouTube.
Инициативи
Киноклуб Супер 8 дигитализира и съхранява любителски филми от България. Колекционират филми от частни колекции - ако имате видео ленти вкъщи, можете да им ги пратите и те ще ги дигитализират безплатно. Качват много от филмите на техния YouTube канал. Снимането на осеммилиметрови камери в България не е било толкова разпространено, колкото на запад, така че много от филмите, макар и домашни, имат експериментаторски дух. Препоръчвам романтичния “Двойка, 70-те, Албена.”
Нинтендо игри на български. В една паралелна реалност игрите на Нинтендо от 80-те излизат напълно локализирани на български език. Вече е една идея по-лесно да си представим това благодарение на ромхаковете от сайта Adventurers Community. Игрите са преведени изцяло, от менютата до обложките и финалните надписи. Някои от локализациите са особено сполучливи, например “Urban Champion” е с прекрасното заглавие “Махленски побойник.”
П.П. Готин линк вече си има Инстаграм профил! Може да го последвате на @gotin.link. Основната му функция ще е да оповестява новите броеве — ако следите Инстаграм повече, отколкото си гледате мейла, ви препоръчвам да го последвате (макар че в сегашното си състояние Инстаграм рядко показва постовете и без това, така че ще видим дали ще има смисъл).
Ако имате въпроси, коментари или интересни линкове, които да включа в бъдещо издание на бюлетина, просто отговорете на този имейл! Ще се радвам на всякаква обратна връзка.