Добър ден от Готин линк, медия номер едно за българска интернет култура.
Фейсбук запада. Приходите на платформата са надолу за пръв път тази година. Опитите ѝ да копират ТикТок разбъркват фийда ми всяка седмица. М*тавселената изглежда по-грозно от GTA Sofia.
Проблемът с всичко това е, че в следващите години Фейсбук вероятно бавно ще започне да орязва функциите, които правят платформата наистина ценна — страници, групи и събития. Много от тях, особено в България, съдържат колективни познания по теми, които иначе не са добре документирани другаде. Към момента няма лесен начин да архивираш цяла Фейсбук група.
Ако искаме едно интернет общество да остави следа, данните му не трябва да се контролират от компания, чиято единствена цел е да задоволи инвеститорите си.
В този брой разглеждаме някои от любимите ми български неща във Фейсбук.
Рядка ретро чалга
Lost Chalga е името на Фейсбук страница и Ютюб канал, посветени на забравени ретро чалга албуми. Много от песните са дигитализирани от редки дискове и касетки. И са много добри. Типичната за чалгата от 90-те комбинация от страстни вокали и евтин синтезиран инструментал ми е ужасно интересна. Малко други стилове притежават такава сурова енергия.
Чалгата трябва да спре да е тема табу в музикалните академични среди. Повечето текстове, които я приемат насериозно, са на английски и написани от небългари. Доколкото успях да разбера, човекът зад Lost Chalga също не е от България. Обаче усилията му са впечатляващи. Oсвен песните, в страницата качва сканирани обложки, а понякога дори и албуми във FLAC формат.
Български архитектурен модернизъм
В Готин линк хабя много енергия да обяснявам, че определени неща не са добре документирани, че трябва да им се обръща повече внимание и т.н. Но ако започна да раздавам сертификати "Коректен сайт," първият ще отиде при Български архитектурен модернизъм. Страницата е посветена на примерите на българския модернизъм, историята им и състоянието им днес. Освен Фейсбук, от фондацията имат и подробен сайт, книга, изложби и турове. Горещо препоръчвам да ги подкрепите.
Аз лично съм си запазил този албум с къщи за когато забогатея и реша да си купувам жилище в София.
Красиви български книги
За старите книги и компютърните изкуства е много симпатична група, водена от изследователя и колекционер Росен Петков. Обсъжда книгата като артефакт: споделят се красиви стари книги (предимно на кирилица). Статиите в блога на Петков също са хубави, например тази за ранните илюстрации на Илия Бешков.
Още три добри групи:
Фалшименто, за нова музика
Любители на щъркели дискутират лайвстриймовете на щъркелите, за които говорих в Брой 1 (щъркелите вече са заминали за Африка; сега постовете са леко тъжни)
ЗЛАТНИТЕ РЕЦЕПТИ ЗА ЗДРАВЕ И БЛАГОДЕНСТВИЕ, за фалшиви новини и потресаващи буумърски изображения
И три предстоящи събития в София:
SHIFT - танцов пърформанс (с авторска музика от мен)
Това е всичко за този брой! В случай, че не сте абонирани, може да го направите безплатно, за да получавате новите броеве по имейл.
Кои са вашите любими Фейсбук групи? Пишете ми като отговор на този имейл.
П.П. В момента издирвам информация за списание “Интернет навигатор,“ издавано от Егмонт около 2000-та година. Доколкото си спомням, съдържа информация за интересни сайтове и програми. Не мога да намеря нищо за него онлайн, освен единично споменаване в тази статия от 2002. Ако някой има повече информация или притежава броеве, моля да ми пише!