Здравейте! Готин линк е имейл бюлетин за българските неща в интернет. Този брой пак е миш-маш от различни теми - има енциклопедия, две видеа и дискусия на последните новости в меме технологиите.
Този месец имах свободно време и си сканирах илюстрациите от всички соц книги, които намерих из вкъщи. В следващите няколко издания мисля да включвам части от тях в заглавните изображения, защото са много красиви.
Tази горе е на художника Венелин Вълканов за Капитан Немо. Така си се представям като пиша Готин линк.
Българска фантастика
БГ-Фантастика е уики, съдържащо над 7700 статии посветени на българската фантастика. Фантастиката е сред по-пренебрегваните жанрове на родната литературна сцена, затова се изненадах колко много произведения и автори има в енциклопедията.
Препоръчвам разглеждането по категория "Жанрове" - има неочаквани попадения, от биопънк до турбореализъм. И хубавото е, че много от произведенията могат да бъдат намерени безплатно в Читанка или на личните сайтове на авторите.
През уикито открих един от любимите ми български разкази, Случаят Бенковски на Григор Гачев - научна фантастика в жанр “алтернативна история,” която хитро разчепква канона на българската история.
Малко сутрешно престъпление
A Petty Morning Crime е много сладка и леко потискаща късометражна анимация, създадена от Аспарух Петров по едноименната поема на Георги Господинов. Тя е част от проекта “Щрих и стих” на Compote Collective от 2015, в който аниматори интерпретират българска поезия.
Този месец в София се скъсва да вали и често се сещам за филма, когато се разхождам навън. Гледам си в краката, за да не извърша и аз едно “малко сутрешно престъпление.”
Съвършената гъдулка
YouTube каналът на S Мюзик е съкровище. По съдържание напомня повече на творчески колектив, отколкото на фолклорен лейбъл - има музика, документалки, вицове и двучасови клипове от рождени дни.
Последно гледах В търсене на съвършената гъдулка: 30-минутно видео, в което гъдуларят Любомир Гешковски разказва за опитите си да модернизира дизайна на инструмента си. Не знам прекалено много за гъдулките, но е много готино, че има хора, които активно се опитват да ги усъвършенстват и споделят идеите си онлайн.
Дори и темата да ви се струва нишова, ентусиазмът на Любомир е супер.
Машина за гаври
През последните няколко месеца сме свидетели на безпрецедентен прогрес в генерирането на изображения с изкуствен интелект. Най-добрите модели все още не са публично достъпни, но такива с отворен код като DALL-E mini могат да се ползват от браузъра и са достатъчно окей, за да генерират забавни картинки с що-годе познаваеми образи в неочаквани ситуации. Поради начинa, по който моделът е трениран, той разпознава и известни български личности, включително Васил Левски и Бойко Борисов.
Изглежда сме на ръба на сериозна промяна в начинa, по който боравим с визуалната ни култура. Премахването на необходимостта от ръчен труд за създаването на изображения ще има особено голям ефект върху общества като българското, където хората с нужните технически умения и без това са малко. Непредвидените последици ще са много, но ще отнеме още няколко години, докато ги усетим наистина. Засега можем само да се наслаждаваме на изображения на Левски и Ботев, които се целуват.
Това е всичко за този брой! В случай, че не сте абонирани, може да го направите безплатно, за да получавате новите броеве по имейл.
Ако имате интересни линкове, които да включа в бъдещо издание на бюлетина, може да ми пишете - просто отговорете на този имейл!