Готин линк №2: Щъркели и нет арт
И бутикови мебели от Севлиево
Здравейте! Готин линк е имейл бюлетин за българските неща в интернет. Това е вторият му брой, в който говорим за птици, мебели и изкуство.
Ако имате въпроси, коментари или интересни линкове, които да включа в бъдещо издание на бюлетина, може да ми пишете като отговорите на този имейл! Ще се радвам на всякаква обратна връзка.
Лайвстрийм на щъркели
Който ме познава, знае, че обичам птици, и една от големите причини за това е работата на Българското дружество за защита на птиците, които всяка година измислят прекрасни инициативи, с които да популязират каузата си. Освен ежегодното Ние броим врабчетата и ужасно сладките им птичи значки, аз съм и голям фен на YouTube лайвстриймовете им.
Преди няколко години екипът им поставя камери на щъркелови гнезда в селата Ярлово и Драгушиново и започва да предава случващото се на живо в YouTube. Тъй като алгоритъмът на платформата обича да препоръчва лайвстриймове, миналата година щъркелите бяха на началната ми страница всеки ден. Тогава някак развих силна парасоциална връзка с птиците и хората в чата, които разпалено обсъждаха случващото се.
Тази година чатът е изключен, защото от дружеството не могат да го модерират, но много ми липсва да чета коментари като тези:
Преди около две седмици се излюпиха първите малки щъркелчета, така че сега е чудесен момент да гледате.
Другите камери на БДЗП предават от Защитена местност "ПОДА" и гнездо на чухал. За съжаление чухалът още го няма и лайвстриймът е доста скучен, но пък миналата година точно тази камера беше повод за най-смешния пост: историята за превземането на гнездото от “смел горски сънливец”. Обожавам ги.
Бутикови мебели
През последната седмица не мога да спра да си мисля за бюрото на Oublier, производител на мебели от Севлиево с особено стилен уебсайт. По-конкретно си мисля за малката ниша в бюрото и си представям как си пъхам лаптопа вътре, и той се събира особено елегантно, и това някак прави живота ми по-хубав.
Oublier е марката на Данаил Данаилов, който прави красиви произведения от дърво и метал. За момента на сайта са показани шах, огледало, стол и гореспоменатото бюро. Всички са много изпипани и се правят по поръчка - не се продават директно на сайта.
Направи ми впечатление и минималистичният подход към интернет присъствието на марката: Oublier няма профили в социалните мрежи освен LinkedIn-а на Данаил. Но пък сайтът е красив и интересен, така че може би е достатъчен. Една от страниците му, Vue Int, е просто анимирана илюстрация на дърводелски цех, в която хумористично са показани различните стъпки от процеса по правене на мебелите. Концепцията е проста, но придава много чар на марката.
Български нет арт
Един от големите проблеми на интернет съдържанието е, че е изненадващо неустойчиво. Технологиите се променят бързо, поддръжката е скъпа. Много от сайтовете, които сме посещавали в близкото минало, могат да изчезнат, без да се усетим (рип kefche.com).
Такъв е случаят с повечето примери от първото десетилетие на нет арт-а в България (1997-2007), които вече са публично недостъпни. Нет арт е определението за изкуство, намиращо се в интернет или занимаващо се с интернет култура. Тази статия от Рене Беекман разказва историите на някои от най-ранните български нет арт творби, отчасти с идеята, че това би довело до тяхното по-пълно изследване и възстановяване.
Не бях чувал за нито една от творбите, но идеите им, от “киберплетене” до “шизоидна архитектура,” продължават да са актуални и днес. А съдбата им е важно предупреждение за всички, правещи неща в интернет днес.
Това беше всичко за този брой! Ще се видим отново през юни.
Ако Готин линк ви е харесал, може да го препратите на приятел. А ако не сте абонирани, може да го направите безплатно, за да получавате новите броеве по имейл.
П.П. Ако сте на Gmail, този имейл вероятно е дошъл в секцията Promotions. Ако мислите, че заради това може да пропуснете някой бъдещ брой, може просто да преместите този имейл в Primary. Така ще научите алгоритъма да харесва Готин линк.